Kontaminovať nie je veda,

veda je kontamináciu odstrániť.

Kontaminovať nie je veda,

veda je kontamináciu odstrániť.

Zelené projekty

Cieľom našej špeciálnej inštalácie v centre Košíc bolo upozorniť na vysoko rizikovú kontamináciu Strážskeho a okolia PCB látkami. Na tejto stránke nájdete informácie o tom, čo sú to PCB, aké sú ich účinky a riziká pre zdravie.
​​​​​​​
Predstavíme vám dvoch mladých vedcov z východného Slovenska, ktorí pracujú na tom, aby bolo Strážske a jeho okolie opäť čisté a zdravé. 

Strážske: Tikajúca ekologická bomba

Kontaminácia životného prostredia v trojuholníku Strážske – Vranov – Humenné je jednou z najvážnejších ekologických záťaží na Slovensku, a zároveň jedným z troch najviac znečistených území látkami PCB na svete. Poškodzuje zdravie viac ako 220 tisíc ľudí.
Celosvetovo sú len štyri podobne kontaminované miesta. Patria k nim:
Faerské ostrovy medzi Škótskom a Islandom
Arktické oblastiKanady obývané Inuitmi
Mestečko Annistonv americkom štáte Alabama
Časť východného Slovenska v okolí Strážskeho
Podľa Greenpeace je však kontaminácia v okolí Strážskeho celosvetovo najviac riziková.

Čo sú PCB a prečo sú nebezpečné

PCB sú polychlórované bifenyly. Ide o syntetické látky. Prvé PCB boli syntetizované v roku 1881 a ich priemyselná produkcia sa začala v roku 1929 v USA vo firme Monsanto Chemical Company. Vo veľkom objeme sa vyrábali najmä v 30. až 70. rokoch dvadsiateho storočia. Odhaduje sa, že sa ich na svete vyrobilo celkovo 1,2 až 1,5 milióna ton a na Slovensku viac ako 20 tisíc ton.

PCB na Slovensku
U nás sa PCB vyrábali najmä v závode v Strážskom, kde sa od roku 1959 produkovali pod komerčným názvom Delor a Hydelor. Používali sa ako:
  • nehorľavé elektroizolačné kvapaliny,
  • náplne kondenzátorov a transformátorov,
  • teplonosné médium v ohrevných systémoch,
  • pridávali sa do pesticídov, tlačiarenských farieb, lepidiel a tmelov.
Prvé známky intoxikácie PCB, ktoré sa dostali do životného prostredia, boli zistené v roku 1936. Tieto látky sa však u nás používali až do roku 1984, kedy bola ich výroba zakázaná.

V roku 2020 bola v lokalite Strážske vyhlásená mimoriadna situácia kvôli ohrozeniu zdravia II. stupňa. Platí tak zákaz konzumácie rýb z rieky Laborec či Zemplínskej Šíravy, a tiež ulovenej divokej zveri z oblasti.

PCB sa vyznačujú vysokou chronickou toxicitou a hromadia sa v tukových tkanivách zvierat a ľudí. Človek ich prijíma potravou a z tela živočíchov sú prakticky neodbúrateľné. Škodliviny pretrvávajú v pôde veľmi dlho a len veľmi pomaly podliehajú rozkladu. Preto patria PCB k najzávažnejším environmentálnym a zdravotným hrozbám.
 

Kontaminovať nie je veda. Veda je kontamináciu odstrániť:
Unikátny výskum dvoch stredoškolákov

Ako sa môžete pridať

Tento projekt môžete podporiť aj vy, ak si predplatíte službu Zelená energia. Vďaka službe Zelená energia od VSE bude nielen vaša spotreba elektriny pokrytá na 100 % z obnoviteľných zdrojov – vody, slnka a vetra, ale využitím tejto služby podporíte aj ďalšie projekty, ktoré pomáhajú prírode.