Vývoj cien vybraných komodít

Vývoj cien vybraných komodít

Vývoj cien vybraných komodít

Vývoj cien za posledný mesiac 
ELEKTRINA- znížená volatilita spojená s vývojom cien plynu a EUA a stabilizáciou výroby z OZE
 
PLYN-  pozvoľný pokles v priebehu mesiaca s ústupom chladného počasia, poklesom dopytu a zníženou potrebou ťažby zo zásobníkov

EUA- pokračujúci pokles s uzatváraním zvyšku dlhých pozícií a súčasne zníženie objemu vo fondoch investorov 
Očakávania pre budúce obdobie
POKLES - príchod jarného počasia, pokračujúca stabilizácia plynových dodávok, dostatočná výroba elektriny z OZE, deeskalácia geopolitického napätia 
 
RAST - pokračujúca colná politika americkej administratívy a súčasne protiopatrenia ostatných krajín, strategické rozhodnutia EÚ s dopadom na výhľad spotreby energií, začiatok letnej sezóny plnenia plynových zásobníkov, neplánované odstávky výrobných zdrojov a dodávok plynu
Európske veľkoobchodné trhy s plynom a elektrinou pokračovali v marci v cenovej volatilite, avšak miernejšej ako v predchádzajúcom mesiaci. Faktory pohybov cien zostali rovnaké, no ústup studeného počasia, zmiernenie záujmu investorov o emisné povolenky a relatívne stabilné dodávky LNG zmiernili prudšie cenové výkyvy. Do popredia sa, naopak, dostali kroky americkej administratívy Donalda Trumpa, ktorý svojou colnou politikou výrazne zasahuje do smerov a objemu medzinárodného obchodu a ich súčasná slabá predvídateľnosť drží trhy v napätí.

Vývoj cien elektriny

Cenový vývoj elektriny sa v súčasnosti odvíja hlavne od cien plynu, pričom trh sa snaží odhadnúť, aký vplyv budú mať rozhodnutia svetových lídrov na ekonomický vývoj v strednodobom a dlhodobom horizonte.Clá ovplyvňujú globálny obchod a mohli by spôsobiť obchodnú vojnu, ktorá by spomalila globálny ekonomický rast. Výrazným faktorom by malo byť, samozrejme, aj ukončenie vojnového konfliktu na Ukrajine. 

Marcový vývoj ovplyvnený aj dostupnosťou OZE

Okrem volatility so striedavým rastom a poklesom v reakcii na geopolitické faktory bol začiatok marca charakteristický stáleslabšou výrobou z obnoviteľných zdrojov, hlavne zlou hydrológiou, ktorej prípadná zmena si vyžaduje niekoľko dní až týždňov intenzívnych zrážok, prípadne topenia snehových vrstiev v horských oblastiach. 

Priemerná produkcia v Rumunsku a Srbsku, ktoré sú najväčšími producentmi elektriny z vody na Balkáne, bola o 50 % nižšia ako päťročný priemer.V kombinácii s doznievaním chladného počasia zo záveru februára sa spotové ceny elektriny držali vyššie, k čomu prispievali aj predpovede na zvyšok marca. V polovici mesiaca však výraznejšie korigovali a koncom mesiaca bolo jasné, že zimu a vykurovaciu sezónu má Európa za sebou. 

Cena elektriny musí pozorne sledovať aj faktory, ktoré budú mať v budúcnosti vplyv na ceny emisií, keďže tie budú v budúcnosti definovať výrobné zdroje, ktoré určia jej konečnú cenu. 
So začiatkom apríla sa trh dostal do kvartálu, ktorý by mal byť pre elektrinu najlacnejší v roku a ak zostanú geopolitické faktory nezmenené, pokračujúci nárast teplôt a zlepšujúca sa situácia vo výrobe by mohli pôsobiť na cenový pokles.
Ceny elektriny by mohli počas najbližšieho mesiaca aj naďalej mierne korigovať,a to aj napriek veľmi nízkej úrovni zrážok počas zimy a naplnenosti plynových zásobníkov, ktoré skončili mesiac február pod 7-ročným minimom. Toto by nemusel byť problém, ak by došlo k revízii cieľov ich naplnenosti pred zimnou sezónou. 

Veľkou otázkou bude geopolitický vývoj a správanie investorov pri riadení obchodných pozícií v emisných povolenkách. 

Zdroj: www.eex.com

Zdroj: OKTE

Vývoj cien plynu

Plyn bol počas uplynulého mesiaca ďalšou komoditou, ktorej cenový vývoj sledoval hlavne dianie na svetovej politickej scéne. Trh bol výrazne citlivejší hlavne preto, že Európa vstúpila do začiatku marca so zásobníkmi naplnenými na úrovni 38,2 %, čo bolo výrazne menej ako v rovnakom období minulého roka, v ktorom zásoby prekračovali úroveň 60 % a zároveň to bola najnižšia hodnota od novembra 2022. 
Silný európsky dopyt po začatí sezóny plnenia zásobníkov zostrí konkurenčný boj o dodávky LNG s Áziou. 

Nové usmernenia pre skladovanie plynu

Európska komisia navrhla začiatkom mesiaca rozšírenie povinnosti týkajúcej sa skladovania plynu a napĺňania zásobníkov plynu o 2 roky do roku 2027 pre členské štáty EÚ a ponúkla im zároveň väčšiu flexibilitu, ktorá by mala zohľadňovať špecifický vývoj na trhu s plynom. To by krajinám malo pomôcť napĺňať zásobníky počas celej sezóny za optimálnych nákupných podmienok. 

Geopolitická neistota a jej vplyv na ceny

S mixom pozitívnych a negatívnych správ sa ceny plynu vyvíjajú ako na hojdačke.
Roztržka Donalda Trumpa s Volodymirom Zelenským v Bielom dome, následný návrh na zastavenie útokov na energetickú infraštruktúru na Ukrajine a v prihraničných ruských regiónoch a zabezpečenie námorného prímeria v Čiernom mori až po kritiku Ruska a jeho ochoty rokovať zo strany USA, nechávajú trh v neistote a znemožňujú cenám nabrať stabilnejší a hlavne čitateľný trend.

Rusko sa pri svojich útokoch na Ukrajinu často zameriava na elektrárne a inú energetickú infraštruktúru. Ukrajina odpovedá útokmi na ruské ropné rafinérie, čím útočí nielen na vojnový priemysel, ale aj na ruskú schopnosť získavať peniaze exportom nerastných surovín.

Kremeľ navrhované 30-dňové prímerie podmienil zastavením všetkej zahraničnej vojenskej pomoci Ukrajine, ako aj zastavením poskytovania vojenských spravodajských informácií a zároveň zverejnil zoznam energetickej infraštruktúry, na ktorú sa prímerie vzťahuje. Keďže tranzit plynu cez Ukrajinu skončil počnúc rokom 2025, tieto kroky výrazne neovplyvnili ponuku komodity na európskom trhu.

Faktory rastu i poklesu vo februári

Slovensko od budúceho roku plánuje ukončiť plošné dotovanie cien energií, pričom nahradiť ho má adresná pomoc. To znamená, že drvivá väčšina obyvateľov bude odoberať plyn za nedotované, respektíve vyššie ceny. Pravdou je, že štát by mohol v plošnom dotovaní pokračovať, avšak musel by prijať dodatočné opatrenia, ktoré by vykompenzovali vyššie náklady.

Zdroj: www.eex.com

Zdroj: www.eex.com

Vývoj cien emisných povoleniek

Ceny emisných povoleniek v priebehu uplynulých týždňovpozvoľna klesali pod tlakom makroekonomických faktorov a perspektívy menšieho dopytu kvôli teplejšiemu počasiu, pričom medzidenne taktiež čelili výraznejšej cenovej volatilite. 
Účastníci trhu prehodnocujú vplyv amerických ciel na ekonomiku EÚ, čo podnietilo niektorých investorov, aby skrátili pozície, a to sa prejavilo silnejšou ponukou na trhu. Čistá dlhá pozícia špekulatívnych investorov je relatívne vysoká, avšak s neistotou ekonomického vývoja a koncového dopytu záujem investorov o emisie viditeľne klesá.
Ceny emisií zostávajú stále výrazne korelované s plynom a uhlím. Plochá cenová krivka na vzdialenejšie dodávky v čase však úplne nezodpovedá predpokladanému zapojeniu uhoľných a plynových zdrojov do výroby elektriny.Odstávky výrobných zdrojov z čierneho uhlia a lignitu v rokoch 2024 – 2028 v Nemecku a strednej a východnej Európe budú viesť k poklesu výrobnej kapacity v objeme až 32 GW inštalovaného výkonu. V rovnakom čase sa očakáva zvýšenie plynovej kapacity o 28 GW, čo by znamenalo otočenie clean spreadu v prospech plynu už počas roku 2026 a tým aj zníženie nároku na spotrebu emisií pri výrobe.Na druhej strane nízka cena emisií nespĺňa ciele vedúce k dohodnutej úrovni uhlíkovej neutrality, takže korekcie do mechanizmu a dostupnosti množstva záruk na trhu zostávajú potenciálnym rizikom.
Emisné ciele budú aj naďalej určovať vývoj cien povolenky, ktorá pri súčasných cenových úrovniach 65 – 70 €/t môže byť príliš vysoká na rozbeh ekonomiky, prípadne neúmerne zvyšovať nákladovosť pri rozširovaní sebestačnosti Európy v oblasti obranného priemyslu. Na druhej strane jej súčasná cena je príliš nízka na naplnenie klimatických záväzkov do roku 2050.

Zdroj: Reuters

Vývoj cien uhlia a ropy

Ceny sa v prvej polovici marca dostali na úroveň šesťmesačných miním, keďže trh očakáva od apríla väčšiu ponuku OPEC+ a prehodnocuje, aké potenciálne zníženie dopytu by mohla priniesť globálna obchodná vojna iniciovaná USA.Tieto straty korigovali v druhej polovici mesiaca a boli podporované býčími ekonomickými údajmi z Číny, ktoré signalizujú, že spotreba rástla rýchlejšie, než sa očakávalo na začiatku roka.Trh vníma rizikovo aj zvýšené geopolitické napätie na Blízkom východe, kde vyhrážky USA voči Iránu o možnom bombardovaní predstavujú riziko pre ťažobnú infraštruktúru. Rastovým faktorom boli aj Trumpove clá vo výške 25 % na každú krajinu, ktorá kupuje ropu alebo plyn z Venezuely.

Trumpove clá

Zatiaľ čo sa Donald Trump snaží naplniť svoj predvolebný sľub o ukončení vojny na Ukrajine, ruský prezident testuje, ako ďaleko by mohol zájsť pri nátlaku na Európu, aby zmiernila sankcie voči Rusku. Americké sankcie na ruskú flotilu ropných tankerov vykazujú známky ochabnutia a ruský vývoz ropy dosiahol v marci päťmesačné maximum.

Americký prezident, ktorý už pri venezuelskej rope vynašiel novú hospodársku taktiku druhotných ciel, sa nechal počuť, že nebude váhať použiť ju aj na Rusko.Trumpova hrozba by mala znepokojovať hlavne Slovensko a Maďarsko. Druhotné clá totiž znamenajú, že by USA uvalili nové clo až vo výške 50 percent na všetok dovoz z týchto krajín. To sú v EÚ práve Slovensko a Maďarsko, ktoré sa doteraz neodstrihli od ruských potrubných dodávok ropovodom Družba, ani to v najbližšom čase neplánujú.

Druhotné clá na ruskú ropu by znamenali úder aj pre Čínu. Tá zhruba pätinu svojej ropy dováža z Ruska. Ak by Trump uvalil až 50-percentné clo na všetok vývoz z Číny, celková priemerná efektívna colná sadzba uplatnená na vývoz z Číny do USA by predstavovala až 81 percent, čím by medzinárodná situácia ďalej eskalovala.

Zdroj: Reuters

Zdroj: Reuters

Zdroje: reuters.com, energynews.pro, bloomberg.com, eex.com, montel.com, okte.sk, icis.com, trend.sk