Vývoj cien vybraných komodít

Aktuálne informácie, ktoré pre vás pripravila Spoločnosť JPX s.r.o.

Vývoj cien vybraných komodít

Aktuálne informácie, ktoré pre vás pripravila Spoločnosť JPX s.r.o.

V novembri sa na raste cien elektriny výraznejšie podpísalo chladné počasie a pokles dodávok ruského plynu. Aký vývoj môžeme očakávať v závere roka, to sa dočítate ďalej. Analýzu vývoja pre vás pripravila Spoločnosť JPX s.r.o.
Vývoj cien za posledný mesiac ↗
ELEKTRINA- rast kvôli ochladeniu a výpadku produkcie OZE
 
PLYN-  rast kvôli ochladeniu a riziku poklesu dodávok ruského plynu

EUA- rast s elektrinou a plynom
Očakávania pre budúce obdobie ↘
POKLES - ústup ochladenia, stabilné dodávky plynu a LNG, nižšia spotreba
 
RAST - geopolitické riziko na Ukrajine a ukončenie tranzitu plynu do Európy, ochladenie, výpadky, pokles výroby elektriny v OZE

Vývoj cien elektriny

V prvých dvoch dekádach novembra ceny elektriny prudko rástli a v poslednej dekáde mierne klesli.

Faktory novembrového rastu

Začiatkom novembra začali naberať na váhe predpovede počasia. Tie čoraz viac indikovali chladnejší začiatok novembra. Naťahovala sa aj dĺžka ochladenia, ktoré malo podľa strednodobých predpovedí vydržať dokonca až do nového roku. 
Ceny tlačil v tom čase nahor aj jav v Nemecku nazývaný „Dunkelflaute“, čo v preklade znamená „temný útlm“. Tento stav je charakterizovaný statickými vysokotlakovými systémami, ktoré výrazne znižujú rýchlosť vetra a prinášajú zamračenú oblohu, čo vedie k nízkej výrobe veternej aj slnečnej elektriny.V dôsledku toho sa výrazne zvýšilo využívanie fosílnych palív pri výrobe elektriny, najmä v Nemecku. 

Na pokrytie výroby elektriny z plynu a aj zvýšeného dopytu v dôsledku začatia vykurovacej sezóny kvôli ochladeniu začala Európa čerpať plyn zo zásobníkov v takom objeme, ktorý bol na toto ročné obdobie neobvyklý. Dodávky plynu do potrubnej siete zvýšili na úkor svojich zásob aj LNG terminály. Nórsko pritom po skončení údržby zvyšovalo svoje dodávky do Európy nad 340 mcm/d a dodávky plynu z ďalších krajín boli stabilné.
V polovici novembra sa o rast cien postarala rakúska OMV. O tom sa dočítate nižšie.

Slovenské ceny elektriny reagujú na všetky tieto riziká prudším rastom ako české alebo nemecké.A to sa pritom Slovensko stalo po spustení 3. bloku v Mochovciach mierne prebytkové a po spustení 4. bloku v roku 2026 sa stane exportnou krajinou.Dôvodom je vysoká priepustnosť prenosových vedení do Maďarska a ďalej na Balkán, ktorý často trpí nedostatkom vlastných zdrojov, a tak je odkázaný na import elektriny, pričom je ochotný za ňu platiť vyššie ceny, čo zvyšuje ceny aj na Slovensku.

Faktory poklesu

Pokles cien koncom novembra bol spôsobený zmiernením predpovedí počasia. Ochladenie má v polovici decembra ustúpiť a do polovice januára by sa už nemalo vrátiť. Viac zrážok a vetra by malo zabezpečiť viac elektriny z OZE. Odstávky jadrových reaktorov by sa tiež nemali počas zimy vyskytovať. Počas Vianoc navyše klesá spotreba elektriny.

Ak sa teda neudeje nejaká mimoriadna udalosť a počasie sa bude vyvíjať podľa strednodobých predpovedí, ceny by mali v priebehu decembra klesať.

Ceny slovenskej elektriny

Zdroj: www.eex.com

Vývoj cien plynu

Aj ceny plynu prudšie rástli kvôli ochladeniu, no hlavným faktorom bolo ohrozenie ruských dodávok do Európy.

Rast cien plynu vďaka OMV

13. 11. rakúska OMV informovala o tom, že dostala od Medzinárodnej obchodnej komory (ICC) arbitrážny rozsudok vo výške viac ako 230 miliónov eur v súvislosti s nepravidelnými dodávkami plynu od Gazpromu, ktoré jej spôsobili finančné straty v roku 2022. 15. 11. Gazprom stopol dodávky OMV,na čo americký prezident Joe Biden 17. 11. povolil Ukrajine používať americké strely dlhého doletu aj na ruskom území. 17. a 18. 11. došlo k poškodeniu podmorských komunikačných káblov na dne Baltského mora a všetko zavŕšili americké sankcie uvalené 21. 11. na Gazprombank. 

Zbrane dlhého doletu aj sankcie prišli až po tom, ako rakúsky OMV ukončil odber ruského plynu.Sankcie na Gazprombank ohrozujú nielen európskych obchodníkov ako SPP alebo maďarský MVM, ale majú dosah aj na Turecko, Čínu a hlavne na Azerbajdžan.Tieto sankcie totiž podľa Seba Kennedyho z EnergyFlux diskvalifikujú z obchodovania s ruským plynom aj azerbajdžanský Socar, ktorý financuje svoje investičné zámery v spolupráci s americkými bankami a na projektoch v Kaspickom mori pracujú aj americké spoločnosti.Tieto sankcie teda ešte viac podkopali pokračovanie tranzitu ruského plynu cez Ukrajinu v novom roku. 

Ochladenie a tlak na ceny plynu

Čerpanie zásobníkov je kvôli chladnému novembru nadpriemerne vysoké. K 1. 12. tam mala Európa už len 85,17 %  zásob.Minulý rok tam bolo v tomto čase ešte 94,8 % a predminulý 92,31 %. Podľa Grega Molnara z IEA stúpla spotreba plynu v novembri medziročne o 13 %. Podľa údajov ECMWF použitých agentúrou Bloomberg by sa mali teploty odteraz do marca pohybovať väčšinou pod úrovňami zaznamenanými za posledné dva roky, čo zvýši dopyt po plyne na vykurovanie na najvyššiu úroveň od začiatku vojny na Ukrajine. Očakáva sa však, že teploty zostanú nad normálom.
Ochladenie sa však teraz z predpovedí vytráca, a to dáva cenám plynu priestor na pokles. Ten však môže zastaviť eskalácia geopolitického rizika, nejaký väčší výpadok alebo nové ochladenie.

Ceny nemeckého plynu THE

Zdroj: www.eex.com

Vývoj cien emisných povoleniek, uhlia a ropy

K 15. 11. došlo k preklopeniu čistých špekulatívnych pozícií z krátkych na dlhé. Obchodníci viac nakupujú EUA, lebo očakávajú, že ich cena v najbližšej dobre skôr porastie, ako klesne. Je to celkom logické, keďže koncom roka obchodníci viac hedžujú fyzickú spotrebu kvôli nárastu dopytu spôsobenému začatím vykurovacej sezóny a aj kvôli obvyklej aukčnej prestávke na prelome rokov.

Ceny EUA, uhlia a ropy a kurz EUR/USD

Zdroj: EEX, ICE

Ceny emisných kvót

Zdroj: EEX, ICE