Halov močiar je jedným z najvýznamnejších a najzachovalejších mokradí na východnom Slovensku. Nachádza sa v oblasti Východoslovenskej nížiny, konkrétne v blízkosti obce Ižkovce, neďaleko sútoku riek Laborec a Latorica. Obvod močiara je 3 km a rozprestiera sa na území s rozlohou 23,3 ha. To je viac ako 32 futbalových ihrísk alebo 1 840 parkovacích miest.

V minulosti bol Halov močiar odvodnený a odrezaný od rieky Laborec. To malo za následok jeho vysychanie a tejto hrozbe čelí z hľadiska globálneho otepľovania aj dnes. Zároveň sa opakovane vynárali úvahy o využití močiara na rôzne poľnohospodárske účely. Všetky by však znamenali jeho zánik, čo by bola nenahraditeľná strata. 
 

Celoslovenský význam Halovho močiara 

Význam Halovho močiara presahuje hranice východného Slovenska a má celoslovenský dosah. Preto je ochrana a zachovanie tohto územia kľúčová pre ekologickú stabilitu, ochranu biodiverzity, kultúrne dedičstvo a ekonomický rozvoj prostredníctvom turizmu. 


1. Ochrana biodiverzity

Halov močiar je jedným z kľúčových území pre ochranu biodiverzity na Slovensku. Je domovom mnohých vzácnych a chránených druhov rastlín a živočíchov, ktoré sa vyskytujú len v špecifických mokradných biotopoch. Zánik takéhoto územia by znamenal nenahraditeľnú stratu pre celú krajinu, pretože mnoho z týchto druhov nemá alternatívne útočisko. 

 

2. Ekologická stabilita

Na jar zachytáva vodu z povodní na Laborci, zadrží tak priemerne 345 mil. litrov vody ročne, čo je objem zodpovedajúci 138 olympijským bazénom alebo 230 miliónom 1,5 l fliaš minerálky.

 

3. Vedecký výskum a vzdelávanie 

Halov močiar poskytuje jedinečné možnosti pre prípadný vedecký výskum, vďaka ktorému by sme lepšie pochopili správanie sa mokradí a ich význam

4. Kultúrny a historický význam 

Mokrade boli historicky dôležité pre miestne komunity, ktoré z nich čerpali vodu, potraviny a iné prírodné zdroje. Ochrana týchto miest pomáha zachovávať kultúrne dedičstvo a tradičné spôsoby života. 

 

5. Turizmus a rekreácia 

Halov močiar je zároveň miestom oddychu, kde sa môžu turisti prejsť po náučnom chodníku, ktorý im na tabuliach poskytne zaujímavé informácie o chránených rastlinách a živočíchoch.


Významní a chránení obyvatelia močiara

Halov močiar je domovom množstva chránených a vzácnych druhov vtáctva, z ktorých mnohé nachádzajú svoj domov v rámci Slovenska len tu na východe krajiny. Jedným z nich je aj prekrásne sfarbená krakľa belasá, ktorá patrí k takmer vyhynutým druhom a na Slovensko sa vrátila po 15 rokoch. 
Krakle na hniezdenie potrebujú stromy s dutinami, v ktorých by mohla hniezdiť. Keďže aj takýchto stromov ubúda, ornitológovia spolu s kolegami z VSD osádzajú búdky na stĺpy elektrického vedenia.


 „Bez týchto nevyhnutných ochranárskych opatrení si krakľa belasá nevie nájsť prirodzené hniezdne príležitosti v okolitej prírode.“

- Matej Repel, ornitológ SOS/BirdLife Slovensko

 

Pomoc pre Halov močiar bola možná vďaka podpore od zákazníkov služby Zelená energia.

VSE v rámci tejto služby ponúka svojim zákazníkom elektrinu vyrobenú z obnoviteľných zdrojov. Tiež garantuje, že sama spoločnosť podporuje udržateľnosť a prispieva na komunitné projekty. Navyše dáva zákazníkom možnosť prispieť a podieľať sa na podpore takýchto projektov. V tomto roku tak zákazníci prispeli ako na záchranu Halovho močiara, tak aj na ďalšie tri projekty – aktivity OZ Príbeh včely, OZ SOSNA a na podporu výskumu biodegradácie PCB, ktorý realizujú študenti prešovského gymnázia v gescii UPJŠ.