Pri montáži klimatizácie na fasádu bytového domu sa treba pripraviť na viac „papierovačiek“. Aby bola inštalácia možná, budete potrebovať povolenie od správcu aj nadpolovičnej väčšiny vlastníkov bytov. Pri rodinnom dome to býva jednoduchšie. Prečítajte, s čím všetkým treba pri montáži klimatizácie na fasádu počítať a ako sa na inštaláciu pripraviť.
Aké povolenia potrebujete na montáž klimatizácie na fasádu?
Ak bývate v paneláku,montáž klimatizáciena fasádu vám musia najprv schváliť. Hoci k nej nepotrebujete stavebné povolenie, musítezískať súhlas nadpolovičnej väčšinyvlastníkov bytov. Fasáda je totiž majetkom všetkých a nemôžete do nej zasahovať bez schválenia od ostatných. Niektoré spoločenstvá a správcovské spoločnosti dokonca takýto spôsob kotvenia klimatizácie úplne zakazujú.
Pravidlá k montáži väčšinouupravuje domový poriadokalebo podobný predpis. A to najmä v prípade, ak byty nemajú balkón ani lodžiu.
Najaktuálnejšie informácie vám dá váš správca. Preto sa ešte pred samotným rozhodnutím, kamklimatizáciuumiestniť, obráťte na neho.Nesnažte sa pravidlá obísť.Nedovolenou montážou by ste si mohli narušiť medziľudské vzťahy a tiež spôsobiť na fasáde značné škody, za ktoré budete zodpovedný.
Ak je panelák, v ktorom bývate, v pamiatkovej zóne, budete musieť získať ešte ajpovolenie od Pamiatkového úradu.
Na čo si dať pri montáži klimatizácie na fasádu pozor?
Aj keď si vyberiete to najtichšie zariadenie, zle umiestnená vonkajšia jednotka môže vytvárať nadbytočný hluk, ktorý bude rušiť susedov. A to najmä počas letných mesiacov, keď je klimatizácia zapnutá dlhodobo. Aké sú ďalšie riziká, ak sa pred montážou neporadíte so správcom či odborným technikom?
- Stratí sa záruka na zateplenie.
- Naruší sa vzhľad budovy.
- Môžu vzniknúť tepelné mosty.
- Fasáda môže vlhnúť.
Montáž klimatizácie na fasádu rodinného domu je bez problémov
Montážklimatizácie na fasádu domuje jednoduchá, keďženepotrebujete žiadne špeciálne povolenia. Stále by ste však mali myslieť na komfort vašich susedov aj vašej rodiny.Aby ste nekazili vzhľad a estetiku domu, najideálnejšie je namontovať vonkajšiu jednotkuzo zadnej strany nehnuteľnosti.Ak sa vám ale takéto riešenie nepozdáva, máte možnosť umiestniť ju aj na strechu, podhľad strechy či na podstavec na zem.
Vonkajšiu jednotku klimatizácie chráňte pred slnkom aj silným dažďom
Pozor tiež dávajte na odrazené slnečné lúče. Najviac tepla nasáva a vyžarujebetón alebo kamene. Ak máte okolo domu vysoký betónový plot, nezabudnite nechať dostatočný rozostup medzi ním a vonkajšou jednotkou.
Tip na článok:Ako vybrať klimatizáciu do rodinného domu a koľko vás bude stáť?
S ochranou klimatizácie pomôže strieška
Striešku neodfláknite. Mala by byť dostatočne pevná, aby pri silnejšom vetre nešťastnou náhodou neodpadla a zbytočne nepoškodila klimatizáciu.
Montáž klimatizácie na fasádu: Na čo ešte myslieť?
1. Vyberte kvalitné konzoly na externé jednotky klimatizácie
Konzoly sa najčastejšie vyrábajúz ocele alebo z tvrdého a odolného plastu. Dôležitá je ich povrchová úprava, keďže budú dlhodobo vystavené vlhkosti i slnku. Oceľové konzoly by vždy mali mať nejakú ochranu proti korózii. Často sú galvanicky pokovené a ešte je na nich aj polyesterepoxidová živica.
2. Zistite, ako môžete odvádzať kondenzát pri umiestnení klimatizácie na fasáde
Ak je dispozícia vášho bytu prispôsobená tak, že sapomocou tzv. stupačiekdá odvádzať priamo do kanalizácie, je to najideálnejšie riešenie. Ak ale nejde o novostavbu a dávate klimatizáciu do bytu dodatočne, pravdepodobne to nepôjde.
Možnosťou, ako dostať kondenzát preč, je aj zavedenie dlhej plastovej rúrky od vnútornej jednotky. Vďaka nej môže voľne odtekať ďaleko od fasády. Ak však nechcete riskovať žiadne poškodenie,dá sa zviesť i do odkvapovej rúry. Aj v tomto prípade sa však najprv poraďte so správcom, či môžete do odkvapov zasahovať.
3. Pripravte sa na stavebné úpravy
Elektrické zapojenie klimatizáciesavie obísť aj bez stavebných úprav. Závisí od toho, či môžete klimatizáciu pripojiť cez bežnú zásuvku. V tomto prípade vám najlepšie poradí vyškolený technik.