Zdroj: Freepik.com

Ak chcete zistiť, koľko solárnych panelov potrebujete na zabezpečenie dostatočnej výroby elektriny pre svoju domácnosť, musíte zvážiť viaceré faktory, ktoré ovplyvňujú účinnosť fotovoltického systému. Medzi ne patrí vaša ročná spotreba, výkon jednotlivých panelov či orientácia strechy na svetové strany. Ukážeme vám jednoduchý orientačný postup výpočtu a vysvetlíme, prečo by ste mali výber radšej konzultovať so skúsenými odborníkmi. 

Od čoho závisí počet fotovoltických panelov na dome? 

Fotovoltické systémy sú komplexné riešenia, pri ktorých sa zohľadňuje viacero faktorov. Ak si preto s výberom nie ste istí, vždy sa môžete obrátiť na odborníkov z VSE. 

Spotreba elektrickej energie 

Pri výpočte sa zohľadňuje najmä vašaročná spotreba energie v kWh. Ak ju chcete pokryť celú, budete potrebovať aj viac fotovoltických panelov a výkonnejší systém. PodľaSlovenskej inovačnej energetickej agentúry (SIEA)spotrebuje priemerná 4-členná domácnosť v dome, ktorá elektrinu využíva aj na kúrenie a ohrev vody, približne 14 500 kwh elektrickej energie. 

Viac o tom, ako zistiť spotrebu elektriny svojho domu akoľko elektriny vyrobí fotovoltikav rodinnom dome, sa dočítate v našom blogu. 

Väčšina ľudí sa snaží fotovoltikou pokryť celú svoju spotrebu energie, no nie vždy je to možné. V takom prípade sa môžeterozhodnúť pre menej výkonný systém, ktorý vám pomôže aspoň čiastočne znížiť náklady. 

Vyhnite sa však výberu systému, ktorý vyrobí viac elektriny,než dokážete ročne spotrebovať. To by mohlo viesť k zvýšeným nákladom na údržbu, preťaženiu systému alebo zbytočnému plytvaniu. Nadbytočná elektrina je totiž odovzdaná do distribučnej sústavy a môže sa v nej stratiť.

Veľkosť strechy a jej orientácie na svetové strany

Okrem spotreby energie je dôležité zohľadniť aj veľkosť strechy. Rovnako musíte brať do úvahy aj výkonnosť jednotlivých solárnych panelov. V našich fotovoltických riešeniach ponúkame panely značkyCanadian Solar s výkonom až 455 Wp. Ak teda plánujete pokryť ročnú spotrebu 5 400 kWh, potrebujete približne 12fotovoltických panelov. Ak by ste zvolili panely s nižším výkonom, počet potrebných panelov by sa zvýšil, čo môže byť pri menších strechách problém.

Počet panelov ovplyvňuje ajorientácia strechy na svetové strany. So sedlovou strechou orientovanou na východ a západ potrebujete viac panelov, aby ste pokryli požadovanú spotrebu elektriny ako s ideálnou orientáciou na juh. V niektorých prípadoch je preto možnénamontovať panely na fasádudomu či na časť pozemku.

Musíte tiež rátať s tým, že jeden štandardný monokryštalický panel má takmer 2 metre na výšku a 1 meter na šíku. Preto ak máte atypický tvar strechy a obávate sa, že nemáte dostatok priestoru, obrátite na odborníkov z VSE, ktorý vám s výberom vhodného riešenia pomôžu. 

Nosnosť strechy

Ak chcete na strechu inštalovať fotovoltiku, musí spĺňať dve podmienky –zdravý krov a dostatočne veľký priestor. Solárne panely sú pomerne ťažké, pretože sú vyrobené z kremíka, ktorý patrí medzi ťažšie materiály. Navyše má väčšina panelov prednú vrstvu z tvrdeného skla, ktorá ich chráni pred poškodením, čo tiež pridáva na váhe. Jeden solárny panel môže pretovážiť až 20 kg

Aj konštrukcia, na ktorú sú panely nainštalované, musí byť pevná, aby odolala rôznym poveternostným podmienkam. Hoci robustná konštrukcia zabezpečí ich dlhšiu životnosť, zároveň zvýši hmotnosť. Preto môžefotovoltické riešenie s výkonom 4,5 kWpzaťažiť svojimi 10 panelmi strechu aj o 200 kg. 

Pri novostavbách alebo domoch po kompletnej rekonštrukcii sa zvyčajnenemusíte obávať, že by strechaneunesla hmotnosť solárnych panelov.Ak si však nie ste istí, vždy je lepšie konzultovať situáciu s odborníkmi a statikmi, aby ste predišli prípadným problémom.

Strata výkonnosti panelov a dostupnosť slnečného žiarenia

Výkon fotovoltického systémuovplyvňuje aj čistota panelov. Ak sú zaprášené alebo zatienené, systémy bez optimizéra môžu znížiť výkon nielen jedného panela, ale celého systému. Preto v našich riešeniach ponúkame fotovoltické systémy so zabudovanýmoptimizérom, ktorý zabezpečuje, že výkon zostáva stabilný aj pri čiastočnom zatienení alebo znečistení jednotlivých panelov.

Počítajte aj s tým, že sa panely opotrebúvajú a ich výkonnosť časom klesá. Ich životnosť je zvyčajne garantovaná výrobcom na 25 rokov apokles výkonnosti je menej ako 0,5 % ročne
fotovoltické panely na dom
Zdroj: Freepik.com

Veľkosť batérie

Pri dobrých podmienkachmôže vaša fotovoltika výrabať elektrinu aj do zásoby. Na jej uloženie sa využívajú batérie. Ich nevýhodou je, že ich musíte niekde v domácnosti skladovať, a tak vámzbytočne zaberajú miesto. V horšom prípade ide nadbytočná elektrina do distribučného systému. 

S fotovoltickým systémom od VSE mátevirtuálnu batériuuž za 1 euro mesačne. Nadbytočnú elektrinu vám „uskladníme“, a keď nebude fotovoltika vyrábať dostatočné množstvo elektriny, môžete z nej čerpať. 

Ako vypočítam, koľko fotovoltických panelov potrebujem?

V prvom kroku zistite vašuročnú spotrebu elektriny. Potom si určite špecifický výnos. Je to miera, ktorá ukazuje, koľko elektrickej energie (v kilowatthodinách, kWh) dokáže vyrobiť 1 kilowatt-pík (kWp) solárny systém za rok. Závisí to najmä od geografickej polohy, sklonu a orientácie strechy. Presnú hodnotu si podľa lokality môžete skontrolovať na stránkeglobalsolaratlas.info

Priemerná hodnota sa na Slovensku pohybujeokolo 1000 kWh/kWp za rok. Na to, aby ste vedeli vypočítať počet panelov, potrebujete zistiť kapacitu systému. Vypočítate ju tak, že ročnú kapacitu videlíte špecifickým výnosom. 

Príklad: 5 400 kWh / 1000 kWh/kWp = 5,4 kWp. 

Po vypočítaní potrebnej kapacity systému už počet solárnych panelov zistíte jednoducho. Stačí, keď vydelíte kapacitu systému s výkonom panela.

Príklad: Systém má kapacitu 5,4 kWp, premeníte si to na menšie jednotky Wp (1 kWp je 1000 Wp). Premenené jednotky kapacity systému delíme výkonom panela –  5 400 Wp / 455 Wp (jeden panel) = 11,88. Výsledok zaokrúhlime na 12 panelov.

Ide však len o orientačné výpočty, ktoré nezohľadňujú možné straty. Ak chcete čo najpresnejšie výsledky, ktoré zohľadňujú geografickú polohu, sklon a orientáciu strechy na svetové strany a možné straty, obráťte sa radšej na odborníkov.